„Na prvom mieste bude atraktívna a aktívna hra,“ hovorí Javorčík, ktorý si tabuľkové ciele nekladie

5.8.2020
Hokejisti HC ´05 Banská Bystrica sa stretli prvýkrát spolu na ľade. V stredu trénovali v dvoch skupinách pod vedením hlavného trénera Norberta Javorčíka, jeho asistenta Jozefa Budaja a trénera brankárov Maximiliána Baču.

Toto trio malo k dispozícii 30 korčuliarov a štyroch brankárov. Postupne sa káder ešte rozrastie. Zatiaľ chýbajú legionári Vay, Welsh, Mistele, Winquist a Gabor: „Budeme trénovať na skupiny. Zahraniční hráči by sa mali pripojiť okolo 17. augusta. Od 10. augusta sa začnú tri týždne, kde gro bude kondičná príprava a rozvoj herných princípov. Budeme sa v tom čase snažiť vyselektovať káder, s ktorým by sme začali sezónu. V ďalšej časti budeme trénovať aj dvojfázovo, kde prídu aj herné veci,“ hovorí hlavný tréner Norbert Javorčík.

Momentálne je počet hokejistov vhodný na takmer dve kompletné mužstvá, a tak bude logicky nasledovať rez kádrom: „Nemáme ešte presný počet vyselektovaných hráčov, ale bude to od 22 do 25 hráčov plus traja brankári. Ja som rád, že máme dostatok mladých hráčov. Aj medzi nimi je značná konkurencia. Všetci sa do kádra nedostanú,“ prezradil 45-ročný kouč.

Na umiestnenie v tabuľke sa nepozerá: „Na prvom mieste bude atraktívna a aktívna hra. Verím, že sa to odzrkadlí aj na umiestnení,“ doplnil Javorčík. Na novú sezónu sa teší už aj kapitán tímu Ivan Ďatelinka, ktorý je ako 37-ročný najstarším hráčom v tíme. To znamená, že mu prislúcha aj úloha pomáhať mladším ročníkom: „Vždy tu boli mladí hráči. Teraz ich je viac. Ja sa im budem snažiť pomôcť,“ hovorí líder kabíny.

Po roku sa vracia Matej Češík: „Doma sa cítim vždy dobre. V tomto klube to bolo stále dobré, čiže sa teším. Najskôr som mal ostať v Znojme, ale tam sa klub presunul do tretej najvyššej súťaže, takže mi prišlo ako najrozumnejšie vrátiť sa domov,“ ozrejmil mág vhadzovaní: „Ja poznám bližšie možno ôsmich chalanov. Tých mladých až tak nepoznám. Uvidíme na ľade. Mladší chalani trénerom vykajú. Ja som však s Jozefom Budajom ešte hrával a Nora poznám tiež dlhšie, takže ja si s nimi tykám.“

Jedným z nových mladých hráčov je útočník Marek Sloboda. Prichádza z materského Slovana Bratislava: „Hlavný dôvod je pán tréner Javorčík, s ktorým sa veľmi dobre poznám. Viem aký je človek aj tréner. Takisto ako pracuje a aký herný štýl preferuje. Druhým dôvodom bolo to ako korektne jednalo so mnou vedenie. Zároveň som chcel hrať čo najviac a Banská Bystrica je veľký klub, čiže som rád, že som tu,“ hovorí 22-ročný krídelník. Skúsenosti zbieral aj v KHL, no počas predošlého ročníka mu v hlavnom meste ruže nekvitli.

„Minulý rok som toho priestoru v Slovane veľa nedostal. Po dvoch slušných sezónach v KHL som si ako odchovanec predstavoval, že toho priestoru dostanem viacej. Aj mi to tak bolo hovorené pred sezónou, ale vyvinulo sa to inak. Taký je život. Idem ďalej a teším sa na výzvu v Bystrici. Dúfam, že teraz budem hrať častejšie a že si to zaslúžim. Klub má vysoké ambície, ale chce pracovať s mladými hráčmi a to je pre mňa ideálne,“ dodal Marek Sloboda.

Matej Kubove

Foto: Ivan Golembiovský

„Na prvom mieste bude atraktívna a aktívna hra,“ hovorí Javorčík, ktorý si tabuľkové ciele nekladie