HC ´05 má najmladší káder aj trénera v Tipsport lige

7.8.2020
Omladenie v HC ´05 Banská Bystrica nebola iba fráza. Pohľad na vek jednotlivých hráčov aj trénera Javorčíka hovorí o tom, že v súčasnosti máme najmladší káder medzi tímami Tipsport ligy. Aj napriek tomu je dostatočne kvalitný na to, aby dokázal v play-off zamiešať karty.

Najstarším hráčom nášho tímu bude kapitán tímu Ivan Ďatelinka, ktorý v marci oslávil svoje 37. narodeniny. Na konte má okrem iného tri tituly s HC ´05 a cez osemsto odohraných stretnutí v najvyššej slovenskej súťaži. Zaujímavé je, že nikdy nepôsobil mimo Slovenska a len na šestnásť stretnutí okúsi inú ligu. V sezóne 2012/13, keď si so Slovanom Bratislava zahral v KHL: „Vždy tu boli mladí hráči. Teraz ich je viac. Ja sa im budem snažiť pomôcť,“ hovorí líder kabíny.

Len od stredy je 36-ročný útočník Martin Kriška. Príkladný bojovník na ľade je pre mužstvo dôležitým hráčom, čo sa ukázalo v niekoľkých stretnutiach v závere minulého ročníka, kedy prišiel z Liptovského Mikuláša. Jeho vodcovské schopnosti sú takisto neodškriepiteľné: „Chceme hrať dobrý hokej, baviť ľudí, aby sme ich prilákali čo najviac a aby nám zatlieskali aj po prehratom zápase, pretože budú vidieť, že sa snažíme a že bojujeme. Verím, že to tak aj bude,“ vyjadril sa Kriška.

Tretím najstarším hráčom tímu Norberta Javorčíka bude 32-ročný obranca Marek Biro. Náš odchovanec bol pri jednom majstrovskom titule, skúsenosti má aj zo Znojma v EBEL lige. Posledným „tridsiatnikom“ je center Matej Češík. Rovnako tak oslavoval nedávno 32 rokov. Vyniká v defenzívnej hre a na vhadzovaniach. Kvarteto najskúsenejších hráčov je teda hlavne vekovo jasne vyprofilované.

V defenzíve okrem dvojice Ďatelinka – Biro nie je hráč, ktorý by mal nad 23 rokov. Kanadský bek Nick Welsh tento vek dovŕšil len v júli a Michal Roman bude rovnako starý v decembri, kedy sa narodil. Obaja sú ročník narodenia 1997. O rok neskôr uzrel svetlo sveta Félix Petrinec, pričom ďalší mladíci sa narodili v roku 1999 alebo neskôr. Ganz, Hudec, Kobolka, Lopejský, Turan a Zubák navyše spadajú do kategórie hráčov, ktorí sa narodili v tomto tisícročí.

V ofenzíve bude po duu Češík – Kriška najstarším Patrik Lamper. 27-ročný krídelník bol pri troch majstrovských tituloch „baranov“ a jeho zotrvanie pod Urpínom je naozaj fantastickou správou. Očakávaným lídrom útoku by mal byť 26-ročný kanadský center Josh Winquist s bohatými skúsenosťami z AHL. V roku 1995 sa narodili Matt Mistele a Michal Kabáč, o dva roky neskôr Marek Sloboda i Patrik Oško. Bohaté zastúpenie má ročník 1998, kde spadajú Matúš Bodnár, Alex Tamáši, Rastislav Václav, Filip Vašaš či Vladimír Vybiral. V tomto tisícročí sa narodili Kevin Gabor (2000) a Dominik Sojka (2001).

Brankárska jednotka Ádam Vay má stále iba 26 rokov a to najlepšie teda môže mať pred sebou, Matej Gajan v októbri oslávi 22. narodeniny. Priemerný vek celého súčasného kádra zloženého z 35 hráčov, keď nerátame brankárov Lampera a Šubrta, je 22,86 roka. Ak sa pozrieme na momentálne podpísaných hráčov v každom tíme Tipsport lige, práve my máme najnižší priemer. Len Detva a Liptovský Mikuláš majú v tíme zatiaľ menej „tridsiatnikov“. Navyše, 45-ročný Norbert Javorčík je najmladším trénerom v najvyššej slovenskej súťaži.

Matej Kubove

HC ´05 má najmladší káder aj trénera v Tipsport lige