Július Koval: „Chceme byť nepríjemný súper pre všetky mužstvá, ktoré sa vidia vyššie“

5.8.2020
Hokejisti HC ´05 Banská Bystrica sa stretli prvýkrát spolu na ľade. V stredu trénovali v dvoch skupinách pod vedením hlavného trénera Norberta Javorčíka, jeho asistenta Jozefa Budaja a trénera brankárov Maximiliána Baču.

Na úvodnom zraze ešte chýbali legionári Vay, Welsh, Mistele, Winquist a Gabor: „Zahraniční hráči odlietajú z Kanady 9. augusta. Potom ich čaká päťdňová karanténa a podstúpia testy na koronavírus. To platí aj pre Gabora, ktorý je vo Švédsku,“ hovorí športový riaditeľ Július Koval. Z kádru, ktorý sa mu podarilo vyskladať, má dobré pocity: „V posledných troch dňoch sme sa snažili zverejniť všetkých hráčov, ktorí sa zúčastnia prípravy. O dva týždne prejde mužstvo katom. Každý však bude mať rovnakú šancu. Snažili sme sa to spolu s trénerom vyskladať tak, aby sme tento káder udržali aj v ďalšej sezóne. Chceme byť nepríjemný súper pre všetky mužstvá, ktoré sa vidia vyššie. Je tam veľa mladej krvi. Chlapci sa budú chcieť presadiť. Je to zdravý mix skúseností a mladých hráčov,“ hovorí Koval.

Často omieľanou témou počas sezóny 2020/21, hlavne v jeho úvode, bude trpezlivosť: „Samozrejme tomu treba dať čas. Nečakáme, že za mesiac si to sadne. Sme pripravení pracovať, máme nastavený plán. Káder už nechceme meniť. Momentálne to chceme podržať tak ako je. Chceme dať priestor chlapcom, ktorých sme si vybrali a to chce čas,“ jasne hovorí.

Július Koval si veľa sľubuje od legionárov: „Ja som rád za každého jedného, pretože si myslím, že to sú nosiči kvality, ktorí majú kvalitu rozhodovať zápasy. Sú to chlapci s ambíciou posúvať sa v kariére ďalej. Bude to pre nich prvé pôsobisko v Európe,“ ozrejmuje. Zatiaľ čo Winquist si zahral mnoho zápasov v AHL a dá sa povedať, že je už „ostrieľaný“, tak Welsh a Mistele prichádzajú z univerzitnej súťaže USports.

„Patrili k špičke v univerzitnej lige ako napríklad Asselin či Faille. Mal som na nich výborné referencie. Vieme, čo dostávame. Samozrejme, ten prechod na európske klziská je trochu rozdiel oproti tomu, čo hrali doteraz. Aj tak si myslím, že sme si dali záležať na tom, aby sme boli spokojní. Zároveň si myslím, že aj po ekonomickej stránke sa nám to podarilo veľmi dobre ukoučovať, čo je veľmi dôležité,“ prezradil športový manažér HC ´05 Banská Bystrica – Július Koval.

Matej Kubove

Július Koval: „Chceme byť nepríjemný súper pre všetky mužstvá, ktoré sa vidia vyššie“